Kasulikku infot

Millal peaks visiidiaja edasi lükkama?

Millal peaks visiidiaja edasi lükkama?

Kindlasti tuleb visiidiaeg edasi lükata nakkusohtlike haiguste korral või kui olete olnud nakkushaigetega kokkupuutes või olles viibinud nakkuskolde piirkonnas.

Allergiate, külmetuse, gripi ja koroonaviiruse Covid-19 varased sümptomid võivad olla algstaadiumis väga sarnased kuid Koroonaviiruse kahtlust suurendab õhupuudus. Mõned viiruse ja gripi juhtumid võivad olla ka nii kerged, et nende puhul ei ilmne erilisi ohumärke, mistõttu on oluline vältida mh meditsiiniasutuste külastust ka siis kui sümptomid puuduvad kuid olete olnud viimase 14 päeva jooksul nakkushaigetega kokkupuutes või viibinud nakkuskolde piirkonnas.

Kahtluse korral soovitame helistada perearsti nõuandetelefonil 1220 või koroonaviiruse infotelefonil 1247 ja järgida Terviseameti nõuandeid.

Juhime tähelepanu, et nakkushaigeid ja nakkushaiguse kahtlusega patsiente vastu ei võeta!

Loodame mõistvale suhtumisele.

Murdsid õnnetuse tõttu hamba?

Tõenäoliselt saame hamba kokku liimida või istutada hamba tagasi omale kohale kui tegutsed kiiresti. 
 

  1. Otsi väljatulnud või murdunud hammas üles

  2. Loputa külma veega puhtaks, hoides hammast kinni selle kroonist

  3. a. Aseta hammas ettevaatlikult tagasi oma algsele kohale 
    b. Aseta hammas kas piima või soolveega täidetud topsi
    c. Viimase puudumiel aseta hammas ajutiselt igeme ja põse vahele

  4. Pöördu koheselt arsti poole. Aega on selleks maksimaalselt 2 tundi.

Hamba eemaldamine

Hamba eemaldamine on ambulatoorne pisioperatsioon, mille käigus eemaldatakse hammas lõualuust. Protseduuri teostatakse kohaliku tuimestusega, mõningatel juhtudel ka üldanesteesias (raske füüsilise ja vaimse puude korral, väikelastel hulgikaariese puhul).

Hamba eemaldamise näidustused

  • Äge ja/või krooniline hambaümbrise põletik ehk periodontiit
  • Ulatuslik kaaries, mille tõttu hamba taastamine on võimatu
  • Näo- ja lõualuude piirkonna mädapõletikud (abstsessid, flegmoonid)
  • Krooniline hambast lähtunud põskkoopa põletik
  • Traumade korral murrupilus olevad hambad või hambajuured
  • Igemepõletik, millega kaasneb hammaste tugev liikuvus
  • Ortodontilised näidustused (hambarea defektide ravi)
  • Ortopeedilised näidustused (hambaproteesi konstruktsioonist lähtuvalt)
  • Tarkusehambad, mis on põhjustanud korduvaid põletikke teda ümbritsevates kudedes
  • Hambad, mis asuvad kasvajalises moodustises
  • Hambakrooni murd, kui taastamine pole võimalik
  • Lastel piimahambad, kui lõikumas on jäävhammas

Hamba eemaldamise vastunäidustused

  • Vähem kui 6 kuud südameinfarktist, ajuinsuldist
  • Kasvajate korral nende kestev keemiline ravi (kemoteraapia) ja radioloogiline ravi (radioteraapia)
  • Südame- ja veresoonkonna haigused
  • Kesknärvisüsteemi haigused

Haava hoolduse juhend pärast suukirurgilist protseduuri

Haava hoolduse juhend pärast suukirurgilist protseduuri

  • Hamba eemaldamise järgselt asetatakse haavale steriilne marlitampoon. Hoidke seda survega hammaste vahel vähemalt 15 – 20 minutit.
  • Haava piirkonnast võib immitseda verd. Sel juhul asetage puhaste kätega steriilne marlitampoon (mitte vatt) haavale ja suruge hambad kokku 20-30 min.
  • Mõõdukas kehatemperatuuri tõus kuni 38° on tavapärane pärast kirurgilist protseduuri. Samuti võivad tekkida verevalumid, mis kaovad 1-2 nädala jooksul.
  • Külm kompress aitab turset alandada ja vähendab veritsust. Hoidke protseduuri päeval õhukese rätikuga kaetud jääkotti 10-20 min põse piirkonnas 20-60 min vahedega.
  • Ärge häirige haava. Vältige sõrme ja keelega haava puudutamist, sest nii võite tekitada põletiku ja/või veritsuse ning aeglustada paranemist.
  • Kasutage kahel esimesel protseduurijärgsel päeval ja vajadusel kauem arsti poolt soovitatud valuvaigisteid. Näiteks:
    • 500-1000 mg paratsetamooli 4-6 tunni järel või
    • 400-600 mg ibuprofeeni 6-8 tunni järel.
    • Neid valuvaigisteid võib kombineerida, kuid ei tohi ületada kummagi ravimi lubatud maksimaalset ööpäevast annust, mis on kirjas ravimi infolehel.
  • Kui arst määrab teile ravi antibiootikumiga, siis võtke ravimit skeemi järgi teile määratud ravikuuri lõpuni.
  • Õmblused eemaldatakse vajadusel 7-10 päeva pärast protseduuri või sulanduvad ise 3-6 nädala jooksul, kui on kasutatud resorbeeruvat õmblusniiti.
  • Ärge peske hambaid 8 tundi pärast suukirurgilist protseduuri. Edaspidi puhastage hambaid hoolikalt, aga õrnalt, vältides haava puudutamist. Hea suuhügieen aitab kaasa haava paranemisele.
  • Intensiivne suu loputamine võib põhjustada verejooksu. 8 tunni möödudes võib kasutada suuvett passiivselt, st 30-60 sekundit hoida suus ilma loksutamata. Hambapesu järel laske samuti loputusvesi üle huulte ning vältige tugevat sülitamist. Passiivseks suu loputamiseks 2-3 korda päevas sobib kloorheksidiini 0.12-2% lahus.
  • Söömine ja joomine ei ole soovitatav 2 tunni jooksul pärast hamba eemaldamist. Esimestel päevadel vältige kuuma toitu/jooki ja alkoholi. Tarbige pehmet, leiget/jahedat energiarikast toitu. Hoiduge tahke, kleepuva ja vürtsise toidu söömisest. Ärge kasutage joogikõrt, sest imemisel tekkiv negatiivne rõhk suuõõnes võib põhjustada verejooksu.
  • Suitsetamine takistab vere hüübimist ja aeglustab paranemist. Suitsetamine on keelatud esimese 2 tunni jooksul pärast kirurgilist protseduuri. Soovitatav on loobuda suitsetamisest vähemalt 12 tunniks pärast hamba eemaldamist.
  • Vältige saunas ja kuumas vannis käimist esimesel kahel protseduurijärgsel päeval, sest kuum keskkond laiendab veresooni, mis võib põhjustada verejooksu haavast.
  • Hoiduge raskest füüsilisest pingutusest ja loobuge treeningutest mõneks päevaks kuni nädalaks, sest vererõhu tõusust tingituna on oht verejooksu tekkeks.

Ärge kasutage pärast kirurgilist protseduuri sooja kompressi!

Rohke verejooksu, tugeva valu, jätkuva palaviku (üle 38°), punetuse, halva maitse/lõhna või muu Teid muretsema paneva sümptomi ilmnedes võtke ühendust hambaarstiga.

Implataadi paigaldamise järgsed juhised

Turse

Peale operatsiooni võib tekkida operatsioonipiirkonda turse, mis tavaliselt taandub nädala jooksul.

Esimesed kaks päeva võib turse ulatus suureneda, alates teisest päevast olukord stabiliseerub ja iga järgneva päevaga peaks turse taanduma. Kui turse suureneb ka peale 3.ndat päeva, võtta kindlasti ühendust raviarstiga.

Kehatemperatuur.

Esimesel päeval peale operatsiooni võib olla kerge palavik.

Verevalum.

Peale operatsiooni võib tekkida verevalum, mis taandub kahe nädalaga.

Külma kasutamine.

Operatsiooni päeval ja sellele järgneval päeval kasutada jahutavat kompressi. Külmakott asetada õrnalt turse piirkonnale ilma surveta, hoida 10-15 min. Protseduuri korrata 10- 15 korda ööpäevas. Kompressiks kasutada kas spetsiaalset külmakotti või jääkuubikuid, mõlemaid mitte asetada otse nahale, vaid panna ümber õhuke käterätik.

Pesta hambaid kaks korda päevas, vältida operatsiooni piirkonda ja tugevat loputamist.

Suu loputamine.

Kergelt loputada suud 2x päevas vähemalt 1 min 0,12- 0,2 % kloorheksidiini lahusega, kuni arst annab korralduse lõpetada (mitte kauem kui 2 nädalat). Kloorheksidiini kasutamise ajal võivad hambad pisut tumeneda, kuid värvub tegelikult katt. Kui hammastel on ladestused, tuleb need lasta hügienistil eemaldada.

Söömine.

Suupoolega, millel on teostatud operatsioon on keelatud süüa 2 nädalat kuni mitu kuud, isegi mitte püreed. Esimed kaks nädalat peab toit olema ruumitemperatuuril ja ei tohi sisaldada väikesi toiduosakesi, sest need võivad sattuda haava sisse. Näiteks- kuivikud, seesami- ja mooniseemned, riis jne.

Ärge toetage ega masseerige söömise, rääkimise ja naermise ajal põski.

Ärge venitage põski ega uurige haava piirkonda.

Püüdke vältida tegevusi ettepoole kallutatud kehaga, sest verevool ja turse tekitavad ebamugavust.

Esimesed 10-14 päeva keelatud teha sporti, käia saunas ja vannis.

Tuleb vältida füüsilist ülekoormust.

Alkohol.

Esimesel nädalal keelatud kasutada alkoholi.

Suitsetamine.

Hoiduge suitsetamisest kuni luu täieliku taastumiseni, 4 kuud.         

Statiska järgi tekib suitsetajatel 10% rohkem tüsistusi, ahelsuitsetajatel on tüsistuste protsent veelgi kõrgem.

Nõuanded proteesikandjale

Olete saanud uue hambaproteesi

Uus hambaprotees on alati teistsugune kui oma hambad või eelmine protees, mistõttu võib see algul tunduda harjumatu või lausa ebamugav. Uus protees on sageli massiivsem ja laiemate piiridega kui eelmine protees, sest peab taastama suus toimunud lõualuu muutused ja hambumuse kõrguse.

Uue proteesiga harjumine

Hambaproteesiga harjumiseks on vaja aega ja kannatust.

Suust eemaldatavat hambaproteesi hoidke pidevalt suus, nii päeval kui öösel. Kui proteesi ei kanta kogu aeg, võib see muutuda sobimatuks, sest aja jooksul muutub ka suu kuju – hambad nihkuvad ja lõualuu vajub. Proteeside kandmisel võib parema suuspüsivuse saavutamiseks kasutada proteesiliimi (müügil apteekides). Väga harva sobib protees suhu kohe, ilma et see ei tekitaks hõõrdumist või ebamugavust. Seepärast tuleb kindlasti käia esimestel kandmiskuudel hambaarsti juures proteesi reguleerimas.

Rääkimine

Õppige proteesi kandes selgelt rääkima. Suu- ja keelelihased harjuvad uue proteesiga kiiremini, kui loete harjutamiseks tekste selge ja valju häälega. Protees võib loksuda, kui räägite liiga kiiresti või pikka aega neelamata.

Söömine

Uue proteesiga on vaja muuta hammustamis- ja mälumisharjumusi. Söömiseks tuleb rohkem aega varuda. Esialgu sööge pehmet toitu ja pange suhu väiksemaid palasid. Toidu mälumiseks kasutage mõlemaid suupooli, et vältida pidevat koormust ainult ühele suupoolele. Kui lõikehambad (4 esihammast) on proteesihambad, siis nendega tahke toidu hammustamist tuleb vältida.

Protees teeb valu

Kui protees hõõrub või teeb haiget, pöörduge hambaarsti poole esimesel võimalusel. Selleks et hõõrdumiskoht oleks arstile nähtav, peab kandma proteesi kindlasti vähemalt 2 tundi enne vastuvõtule tulekut. Proteesi reguleerimiseks ja parandamiseks tuleb tulla hambaarsti vastuvõtule. Kunagi ei tohi ise hakata hõõruvat proteesi viilima, proteesiklambreid pingutama või murdunud proteesi liimima.

Proteesi puhastamine

Puhastage hambaproteesi vähemalt 2 korda päevas, hommikul ja õhtul, naturaalse seebi, sooja vee ja harjaga. Puhastage harjaga nii proteesi sise- kui välispinda. Ärge kasutage puhastamiseks hambapastat, kuna selles olevad abrasiivsed osakesed kriibivad proteesimaterjale, tekitades mikroskoopilisi vagusid, millele on bakteritel hea kinnituda. Kasutage vähemalt kord nädalas proteesipuhastamistablette või proteesipuhastus vedelikku (müügil apteekides). Võimalusel loputage proteesi veega pärast igat toidukorda. Suus olevaid oma hambaid (ka ühte hammast) peske kindlasti hambaharja ja -pastaga. Proteesile ladestunud püsiv sete laske eemaldada hambaarstil. Proteeside ebapiisav ja ka vale puhastamine võib viia hambakatu ja hambakivi ladestumiseni. Toiduosakeste jäämine proteeside alla või klambrite vahele võib põhjustada halba suulõhna.

Oluline

Hoolitsege oma proteesi eest sama hästi kui oma hammaste eest. Vältige proteesi mahakukkumist, sest protees on õrn ja võib kergesti puruneda. Külastage oma hambaarsti regulaarselt vähemalt 1 kord aastas, et proteesi seisukord üle vaadata, vajadusel puhastada, reguleerida ja pisivigu parandada.

Põskkoopapõhja tõstmise operatsiooni järgsed juhised

Turse

Peale operatsiooni võib tekkida operatsioonipiirkonda turse, mis tavaliselt taandub nädala jooksul.

Esimesed kaks päeva võib turse ulatus suureneda, alates teisest päevast olukord stabiliseerub ja iga järgneva päevaga peaks turse taanduma. Kui turse suureneb ka peale 3.ndat päeva, võtta kindlasti ühendust raviarstiga.

Muud kõrvvalmõjud

Esimesel päeval peale operatsiooni võib olla kerge palavik.

Peale operatsiooni võib tekkida verevalum, mis taandub kahe nädalaga.

Külma kasutamine.

Operatsiooni päeval ja sellele järgneval päeval kasutada jahutavat kompressi. Külmakott asetada õrnalt turse piirkonnale ilma surveta, hoida 10-15 min. Protseduuri korrata 10- 15 korda ööpäevas. Kompressiks kasutada kas spetsiaalset külmakotti või jääkuubikuid, mõlemaid mitte asetada otse nahale, vaid panna ümber õhuke käterätik.

Valuravi

Sprei Sinex või selle analoog pihustada 2 annust ninasõõrmesse hommikul ja õhtul nädala jooksul. Ibumetin 400 mg 2x päevas 7 päeva.

Hammaste pesemine

Pesta hambaid kaks korda päevas, vältida operatsiooni piirkonda ja tugevat loputamist.

Suu loputamine

Kergelt loputada suud 2x päevas vähemalt 1 min 0,12- 0,2 % kloorheksidiini lahusega, kuni arst annab korralduse lõpetada (mitte kauem kui 2 nädalat). Kloorheksidiini kasutamise ajal võivad hambad pisut tumeneda, kuid värvub tegelikult katt. Kui hammastel on ladestused, tuleb need lasta hügienistil eemaldada.

Söömine

Suupoolega, millel on teostatud operatsioon on keelatud süüa 2 nädalat kuni mitu kuud, isegi mitte püreed. Esimed kaks nädalat peab toit olema ruumitemperatuuril ja ei tohi sisaldada väikesi toiduosakesi, sest need võivad sattuda haava sisse. Näiteks- kuivikud, seesami- ja mooniseemned, riis jne.

Mida vältida

Minimaalselt 2 nädala jooksul on keelatud:

  • nuusata nina
  • puhuda õhku ja luristada läbi nina
  • aevastada
  • vee all ujuda

Ääramisel vajadusel aevastada lahtise suuga ja vältida sel ajal nina katmist. Seda kõike on vaja selleks, et vältida operatsiooni käigus asetatud membraani paisumist ja sellest tingituna purunemist.

  • Ärge toetage ega masseerige söömise, rääkimise ja naermise ajal põski.
  • Ärge venitage põski ega uurige haava piirkonda.
  • Püüdke vältida tegevusi ettepoole kallutatud kehaga, sest verevool ja turse tekitavad ebamugavust.
  • Esimesed 10-14 päeva keelatud teha sporti, käia saunas ja vannis.

Tuleb vältida füüsilist ülekoormust.

Alkohol

Esimesel nädalal keelatud kasutada alkoholi.

Suitsetamine

Hoiduge suitsetamisest kuni luu täieliku taastumiseni, 4 kuud.         

Statiska järgi tekib suitsetajatel 10% rohkem tüsistusi, ahelsuitsetajatel on tüsistuste protsent veelgi kõrgem.

Muudatus tööaegades!

Pühade perioodil oleme avatud: 23.12 ja 30.12 kl 8-13; ülejäänud päevadel oleme suletud.